Екскурзије и излети

Школска 2022/2023.


"Где Дунав љуби небо"
( екскурзија 13-14. март 2023.године)
Свежег мартовског јутра, наши ученици су се по први пут са својим наставницима и директорком школе упутили на дводневну екскурзију. Видно расположени и радознали, кренули су пут Дунава ка Кладову. Поглед на Дунав, Голубачку тврђаву, Децебалову  стену и суседну Румунију мамио је све ученике и чинио пут магичним. Дунав је изазвао осећај путовања на море. 
Прво одредиште био је Лепенски Вир.
"Лепенски Вир представља остатке најстаријег седелачког насеља у Европи. Прво организовано људско насеље на отвореном налазило се у Ђердапу, и основано је пре осам хиљада година. Мирољубиви „лепенски“ аласи су ову локацију пажљиво бирали, и ту оформили културу која је трајала читавих две хиљаде година у континуитету, и то у периоду 6500-4500 год. п. н. е. До открића локалитета Лепенски Вир, дошло је током опсежних истраживања у Ђердапу која су вршена због изградње хидроелектране Ђердап I. Након завршетка ископавања, локалитет је премештен на садашњу локацију како би се заштитио од потапања које је извршено преградњом Дунава. 2011. године отворен је нови центар за посетиоце који под својом куполом чува остатке културе која је својим открићем запањила читав свет" . 
Ученици су имали прилику да  погледају филм о самом ископавању и проналажењу остатака насеља.
Посебну пажњу привукла је хидроелектрана " Ђердап I". На веома занимљив начин сазнали су о раду и функционисању читавог система.
Крај путовања првог дана представљао је градић Кладово и хотел " Ђердап" смештен уз саму обалу Даунава. Овај љупки градић пружио је ученицима лепе тренутке  уживања у шетњи и  посластицама.
Следећег дана пут је настављен ка Неготину. Врло брзо ученици су се нашли на улицама овог града у потрази за знаменитостима. Музеј Крајине био је прво одредиште затим је уследила Мокрањчева кућа и Музеј Хајдук Вељка. На тренутке ученици су се вратили у прошлост, сазнали много о овим знаменитим људима и донекле упознали њихов живот.
За крај путовања остао је Зајечар и величанствена  Феликс Ромулијана.
"Гамзиград је археолошко налазиште близу Зајечара у источној Србији античке римске царске палате Феликс Ромулијане (лат. Felix Romuliana) које се од 29. јуна 2007. Налази на УНЕСКО-вој листи светске баштине.
Гамзиград представља резиденцију римског цара Гаја Валерија Максимијана Галерија (Gaius Valerius Maximianus Galerius; 293-311. г.), зета Диоклецијановог. По мајци Ромули назвао га је Ромулијана (Romuliana). Палата изгледа никада није довршена, а цареви 4. века су велелепни посед препустили хришћанској цркви. Током 5. века палата је разарана од стране варвара, а у 6. век Ромулијану је Јустинијан I обновио у виду пограничне тврђаве.
Након најезде Словена крајем 6. века, некадашња царска резиденција је напуштена. Моћан град, на 6,5 ha, са око 20 утврђених кула. Унутар се налазила раскошна палата, два паганска храма, три хришћанске цркве и друге грађевине; подни мозаици се сматрају равнима најбољим остварењима касноантичког доба у Европи."
  У вечерњим сатима са дивним осмесима и расположењем ученици су се вратили у Александровац, богатији за нека нова знања и дружења.

Фотографије са ексктрзије се налазе у албуму ОВДЕ.
 

Ученици наше школе су у уторак 1.11.2022. године посетили Народно позориште у Београду. На репертоару је био балет "Жизела". Посету је организовала наставница музичке културе Марија Ивковић, уз подршку Музичке омладине града Пожаревца.

   


Школска 2021/2022.

У суботу 14.5.2022. ученици наше школе су у организацији Музичке омладине Пожаревац и наставнице музичке културе Марије Ивковић, а у пратњи наставница Милице Радојевић и Иване Даниловић имали прилику да посете Народно позориште у Београду и гледају оперу " Фигарова женидба".
У протеклом дужем периоду ученици нису били у могућности да заједно путују, присуствују културним дешавањима па је ово за њих било нарочито важно, занимљиво и надахњујуће. Поред дружења, ученици су могли да све оно што уче на часовима, сада и доживе. Пуни лепих утисака вратили су се у касним вечерњим часовима.

                


Школска 2020/2021.

Током ове школске године, због епидемиолошке ситуације, нису реализовани излети и екскурзије.


Школска 2019/2020.

Због увођења ванредног стања у земљи 15.3.2020. године и реализације наставе на даљину, екскурзија ученика од првог до осмог разреда, која је била планирана за мај месец школске 2019/2020. није била реализована.



Школска 2018/2019.

Излет

У недељу 02.06. 2019.године ученици од петог до осмог разреда наше школе у присуству наставника верске наставе Милоша и наставника историје Александра, извели су једноднодневни излет на релацији Александровац-Велика Плана-Крагујевац, где су ученици посетили велике светиње манастир Копорин, манастир Дивостин и манастир Драчу.

У манастир Копорин, код Велике Плане су целивали мости Деспота Стефана и чули дивне речи искушенице ове светиње.

   

У манастир Дивостин, код Крагујевца су ученици имали прилике да чују нешто о самом значају празника Благовести, а дивне речи о томе им је упутила мати Анастасија, док им је у манастир Драча, игуманија Јелана причала о духовном животу самих монахиња и значају монаштва за српски народ.

  

Осми манастира, ученици су обишли и винарију Амбелос манастира Копорин. Велику захвалност дугујемо епископу Игнатију који је благословио улазак у саму винарију, где су деца дочекана са великом радошћу. Угостио их је домаћин Стефан који је припремио послужење и упутио им лепе речи о самој винарији и манастиру Копорин.

  
  

Слободно време ученици су имали у шопинг центру Плаза у Крагујевцу.


Предметна настава, екскурзија

22 – 23. април 2019. године, Копаоник – Ђавоља варош

Посебно искуство у оквиру школске године за све ученике је екскурзија. Од тренутка када се пријаве сви ученици о њој размишљају до дана поласка.
Ове године ученици наше школе 22. и 23.априла упутили су се ка Ђавољој вароши и Копаонику.
Првог дана су посетили овај природни феномен, а дивно, сунчано време само је употпунило лепоту ове чудесне природе. Путовање  ка Копаонику и хотелу  пружало је занимљив угођај, дуж пута аутобус је пратило бескрајно зеленило посуто љубичастим шафранима и светлуцавим зрацима који су се помаљали кроз густе четинаре, док су врхови планина још  увек били прекривени снегом. Тај контраст био је необично занимљив и примамљив за све ученике. У касним поподневним часовима стигли су на Копаоник. Уморни од пута, нису посустали и нестрпљиво су чекали одлазак у дискотеку. Тај моменат се не може заобићи јер увек опусти и развесели ученике, који ни тада не заборављају на лепо и пристојно понашање.
   

Ђавоља варош је скуп земљаних главутака или кула на чијим врховима се налазе камене капе (блокови, андезитске купе). Има их више од две стотине, високе су од два до петнаест метара, а широке од пола до три метра. Ђавоља варош је ретки природни феномен који се налази на Радан планини у близини Куршумлије око 90 km југозападно од Ниша. Чине је 202 камене фигуре које су настале дуготрајним и стрпљивим радом природе. Смештене су у две јаруге (Ђавоља јаруга и Паклена јаруга), које су подељене вододелницом, чији се завршни делови спајају у ерозивну челенку. .
Ђавоља варош је била најбоље пласирани европски кандидат у својој категорији, као један од 77 кандидата за седам светских чуда природе, а још је значајније што је у трци била све до последњег гласања које се завршило у лето 2010. године.
Стављен је под заштиту још 1959. године, а 1995. године Ђавоља варош је Уредбом Влае Републике Србије проглашена за природно добро од изузетног значаја и стављена је у прву категорију заштите...
У народу су током протеклих векова испредене бројне легенде о настанку овог јединственог феномена. По једном народном предању реч је о скамењеним сватовима, где су људи по налогу Нечастивог, решили да по сваку цену венчају рођеног брата и сестру. Да се то не би догодило, умешала се Божија сила која их је све окаменила и оставила да сведоче да ниједан грех неће проћи без ка
зне.

Да је реч о месту где царује мистика потврђују приче о црвеној води, а заправо је реч о води која спира вегетацију са падине и која је због примеса руде гвожђа црвенкасте боје. У овом делу Србије, у средњем веку, било је мноштво рудника гвожђа, о чему сведоче и два окна у непосредној близини Ђавоље вароши.“
https://sr.wikipedia.org

  
Наредног дана ученици су имали довољно времена да прошетају планином, удахну свеж планински ваздух и врате се кући пуни енергије.
  
 


Разредна настава, екскурзија

Ученици млађих разреда наше школе су у суботу 20.4.2019. године у оквиру једнодневне екскурзије посетили Нови Сад и Сремску Каменицу.
На екскурзију су осим учитеља ишли и директор школе и наставник географије Зоран Маринковић у улози водича.
Из Александровца су пошли око 08:00 и после кратких пауза су око 11:00 стигли у Нови Сад.
Прво су посетили Петроварадинску тврђаву и музеј града Новог Сада који се налази на истој. Ученици су имали прилике да упознају континуитет насељавања и војних утврђења на овом локалитету.

 
После музеја и шетње на тврђави упутили су се у кућу у којој је живео Јован Јовановић Змај. У кући се налази Змајев музеј са сталном поставком која обухвата велики број експоната везаних за песников живот и рад.

     

Након тога су ученици имали времена за слободне активности у центру града и Дунавском парку.
 
   

Ученици су се срећни и пуни утисака око 21:00 вратили кући.

Излет

У суботу 03.11. 2018.године ученици од петог до осмог разреда наше школе, су у пратњи наставника верске наставе Милоша и наставника историје Александра, извели једноднодневни излет на релацији Александровац - Београд.
Том приликом су посетили велике светиње - манастир Раковица, где су целивали гроб патријарха Павла и чули дивне речи духовника манстира проте Игњата, затим манастир Фенек, где су ученици имали прилике да целивају мошти свете Петке и да саслушају оца Макарија који је причао о духовном животу,  посетили су и цркву Ружицу на Калемегдану и капелу свете Петке, такође на Калемегдану. Слободно време су имали у шопинг центру Ушће  и шетња Калемегданом. 
   
 

 


 


Школска 2017/2018.

Разредна настава

Дана 11.05.2018. године, за ученике од предшколског узраста до четвртог разреда, реализована је једнодневна екскурзија до Врњачке бање. Ученици су, у пратњи својих учитеља, том приликом обишли, град Крушевац (цркву Лазарица, Народни музеј и споменик кнезу Лазару), манастир Љубостињу (задужбину кнегиње Милице) и провели дивно поподне у Врњачкој бањи.

    
  
 
  

Предметна настава

(Екскурзија старијих разреда,  5 – 6 . јул 2018. године)

Овог уторка наши ученици су  уместо у школу кренули на једно занимљиво путовање кроз Бачку. Дуго очекивана екскурзија, званично је и почела. Негде око осам часова, ученици су се упутили ка Београду, Новом Саду и првом одредишту, чувеној ергели Зобнатица у Бачкој Тополи.
Ученици су најпре посетили музеј, у коме су могли видети настарије пехаре освојене на разним важним тркама још из 70-их година. Највећу пажњу је освојио Казанова, шампион ове ергеле, баш из тих давних година. Ипак највеће одушевљење изазазвала је ергела, где су највише времена и провели посматрајући и  сликајући коње.
    
Одавде се пут наставио ка Палићу, ЗОО врту и језеру. Лагана шетња уз посматрање и сликање животиња у њиховом природном окружењу, јако је пријала свима. Зеленило и вода деловали су позитивно и опуштајуће те су ученици у поподневним часовима пуни енергије пристигли у хотел „PATRIA“ у центру Суботице, потпуно спремни за дискотеку. Ученици су у дискотеци провели три часа у веома лепом, пристојном, веселом и разиграном расположењу  тако да су прикупили и похвале од организатора.
Сутрадан су у Суботици посетили Градску кућу и Музеј града. Архитектура уметничког правца  сецесија  јако је привлачила пажњу својим бојама, народним мотивима, својом особеношћу, а ова
ј вид уметности се може видети у готово целокупној архитектури центра града, и у самој Градској кући. Карактеристично је да су зидови у Градској кући и чувене фонатне испред ње, плава и зелена, украшене посебном врстом керамике која се назива жолнаи и потиче из Печуја.
Након слободног времена и уживања у мирноћи и шаренилу овог града, пут се наставио ка Сомбору, граду пуном зеленила. Тамо су ученици посетили Градску кућу и галерију истакнутог сликара 20-ог века Милана Коњовића. Овај импресиониста завршио је само два семестра на академији, али његов опус чини око 6000 слика, које је поклонио свом граду Сомбору. Ученици су имали прилику да виде само један део „плаве“ , „црвене“ и „сиве“ фазе овог уметника.
  
У вечерњим часовима ученици су стигли кући препуни утисака, знања и доброг расположења. Доживели су, упознали и сазнали много тога, уз пријатну атмосферу, дружење, шалу и смех.


 

Школска 2016/2017.

Разредна настава

28.04.2017. ученици разредне наставе су обишли манастир Манасију, Раваницу и Соко бању.

          
  
  

Предметна настава

Дана 07.05.2017. ученици предметне наставе упутили су се на дводневну екскурзију у пратњи својих наставника.
Релација екскурзије: Александровац - Опленац - Лазаревац - Ваљево - Гучево (ноћење) - Тршић - Александровац

  
    
  
  
  
  




Школска 2015/2016.

Разредна настава
 
По предвиђеном програму, 15.4.2016.године, ученици од првог до четвртог разреда су кренули из Александровца. Преко Велике Плане стигли су до манастира Копорин.
 
         
        

Тамо су имали прилику да виде средњевековну цркву, извор лековите воде и чују доста о животу деспота Стефана Лазаревића.
Након посете манастира Копорин путовање су наставили ка Свилајнцу.
Тамо су посетили Природњачки музеј.Видели су копије археолошких ископина, различитих животиња из раних периода развоја Земље.
Чули су доста о еволуцији животиња  и  људске врсте.
Посебно их је обрадовао забавни парк са макетама диносауруса.

 
    
     
У Крагујевцу су обишли спомен парк „Шумарице“, где су били у прилици да чују детаље о трагичној смрти радника и ђака за време Другог светског рата.     
                               
                                          
            
 
Предметна настава
 
У суботу, 8. маја 2016. ученици предметне наставе су се упутили на дводневну екскурзију  у пратњи својих наставника.
Пут их је наводио траговима најзначајније династије у српској историји, почев од манастира Копорин до манастира Љубостиња.
Ученици су  најпре посетили  манастир Копорин, у близини Велике Плане, саграђене још у време деспота Стефана Лазаревића.
Испод крошње старог дрвета монахиња  је  у складу са својим позивом и природом окупила ученике благо и умирујуће те их упознала са историјским и културним значајем манастира.
                                                    
 
Пут се наставиo ка Крагујевцу. По доласку у Крагујевац, ученици су  посетили спомен-парк „ Крагујевачки октобар“, комплекс подигнут у знак сећања на жртве страдале 21. октобра 1941. године.  У оквиру овог комплекса посетили су и Музеј 21. октобра. Током обилска ученике су кустоси обавештавали о историјским чињеницама везаним за овај комплекс.
Путовање кроз династију Немањић се наставило у историјски веома значајаном граду, Крушевцу, некадашњој прстоници кнеза Лазара.
Овде су ученици имали прилику да посете  Цркву  Светог првомученика Сртефана, познатију као Лазарица, а подигао ју је сам кнез Лазар.
Путовање се завршило у Врњачкој Бањи где су ученици смештени у у хотел „Фонтана“  у самом центру Бање.
 
       
 
Након  забаве у дискотеци и мало сна, ученици су сутрадан наставили свој пут, овог пута у правцу манастира  Љубостиња, у близини Трстеника .Манастир је задужбина кнегиње Милице, супруге кнеза Лазара и мајке деспота Стефана Лазаревића.
У њему се налазе мошти кнегиње Милице и монахиње Јефимије, прве српске песникиње, чији су записи, увршени у  најзначајнија дела српске средњовековне књижевности. Једно од њих је чувена „ Похвала кнезу Лазару“. Овом посетом је заокружено историјско путовање .
 
     
 
Уз заједничко ангажовање наставника и ангажованог превозника, водича, ученици су се вратили својим кућама препуни утисака, доброг расположења, али и знања што је и јесте циљ сваке екскурзије.