Екскурзија ученика старијих разреда

Датум: 25. April 2019 21:48 Категорија: Новости

„ Хоп на Коп“

22 – 23. април 2019. године, Копаоник – Ђавоља варош
Посебно искуство у оквиру школске године за све ученике је екскурзија.
Од тренутка када се пријаве сви ученици о њој размишљају до дана поласка.
Ове године ученици наше школе 22. и 23.априла упутили су се ка Ђавољој вароши
и Копаонику.
Првог дана су посетили овај природни феномен, а дивно, сунчано време само је
 употпунило лепоту ове чудесне природе. Путовање  ка Копаонику и хотелу  пружало је
занимљив угођај, дуж пута аутобус је пратило бескрајно зеленило посуто љубичастим
шафранима и светлуцавим зрацима који су се помаљали кроз густе четинаре, док су
врхови планина још  увек били прекривени снегом.
Тај контраст био је необично занимљив и примамљив за све ученике.
У касним поподневним часовима стигли су на Копаоник. Уморни од пута, нису
посустали и нестрпљиво су чекали одлазак у дискотеку.
Тај моменат се не може заобићи јер увек опусти и развесели ученике, који ни тада
не заборављају
на лепо и пристојно понашање.
Наредног дана ученици су имали довољно времена да прошетају планином,
удахну свеж планински ваздух и врате се кући пуни енергије.

Фотографије са екскурзије можете погледати на ОВОМ линку.

Ђавоља варош је скуп земљаних главутака или кула на чијим врховима се налазе камене капе (блокови, андезитске купе). Има их више од две стотине, високе су од два до петнаест метара, а широке од пола до три метра. Ђавоља варош је ретки природни феномен који се налази на Радан планини у близини Куршумлије, око 90 km југозападно од Ниша. Чине је 202 камене фигуре које су настале дуготрајним и стрпљивим радом природе. Смештене су у две јаруге (Ђавоља јаруга и Паклена јаруга), које су подељене вододелницом, чији се завршни делови спајају у ерозивну челенку. .
Ђавоља варош је била најбоље пласирани европски кандидат у својој категорији, као један од 77 кандидата за седам светских чуда природе, а још је значајније што је у трци била све до последњег гласања које се завршило у лето 2010. године.
Стављен је под заштиту још 1959. године, а 1995. године Ђавоља варош је Уредбом Влае Републике Србије проглашена за природно добро од изузетног значаја и стављена је у прву категорију заштите...
У народу су током протеклих векова испредене бројне легенде о настанку овог јединственог феномена. По једном народном предању реч је о скамењеним сватовима, где су људи по налогу Нечастивог, решили да по сваку цену венчају рођеног брата и сестру. Да се то не би догодило, умешала се Божија сила која их је све окаменила и оставила да сведоче да ниједан грех неће проћи без казне.
Да је реч о месту где царује мистика потврђују приче о црвеној води, а заправо је реч о води која спира вегетацију са падине и која је због примеса руде гвожђа црвенкасте боје. У овом делу Србије, у средњем веку, било је мноштво рудника гвожђа, о чему сведоче и два окна у непосредној близини Ђавоље вароши.“